Wspomaganie terapii dla osób z depresją
Tlenoterapia hiperbaryczna na depresję – wspomaganie leczenia depresji Kraków
Czym jest depresja?
Depresja to choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia WHO, do 2030 roku najprawdopodobniej stanie się ona najczęściej występującą chorobą na świecie. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, bez względu na sytuację życiową czy płeć. Chorzy odczuwają permanentny smutek lub wręcz przeciwnie - towarzyszy im ciągłe uczucie pustki. Są apatyczni i nie mają chęci do życia, brak im energii, a nawet najprostsze czynności stają się niemożliwe do wykonania. Depresja może zostać rozpoznana jeśli obniżony nastrój lub zobojętnienie występują prawie codziennie przez większą część dnia przez okres ponad dwóch tygodni.
Życie z depresją
Depresja wpływa na życie prywatne i zawodowe i zakłóca codzienne funkcjonowanie. Choremu towarzyszy ciągłe poczucie bezsensu, bezradności i beznadziei. Czuje się jakby non stop żył w „czarnej dziurze”. Dąży do samotności, zaczyna uważać się za osobę bezwartościową. Dotychczasowe przyjemności przestają cieszyć, osoba dotknięta depresją wycofuje się z życia społecznego, traci zainteresowanie dawnym hobby, przestaje jej na czymkolwiek zależeć, także na relacjach z rodziną, przyjaciółmi, partnerem/partnerką. Normalne, codzienne czynności wymagają ogromnego wysiłku, którego chory często nie jest w stanie wykonać. Utrzymuje się stan chronicznego zmęczenia, chory cierpi na brak apetytu lub wręcz przeciwnie - towarzyszy mu wzmożony apetyt. Śpi znacznie więcej lub znacznie mniej niż zwykle. Można zaobserwować spadek lub wzrost wagi, zaburzenia miesiączkowania, spadek libido, często występują migreny, trudności z koncentracją i uczucie notorycznego zmęczenia. Nierzadko pojawiają się myśli, a nawet czyny samobójcze.
Przyczyny depresji
Do przyczyn występowania depresji zalicza się uwarunkowania genetyczny, a także zaburzenia hormonalne czy zaburzenia neuroprzekaźnictwa serotoniny, dopaminy, noradrenaliny, acetylocholiny czy GABA. Depresja może zostać również wywołana traumatycznym przeżyciem (np. śmierć bliskiej osoby, rozstanie). Na rozwój depresji mają również wpływ zmiany hormonalne oraz niektóre choroby, przyjmowane leki czy uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Występują również rodzinne predyspozycje do depresji.
Leczenie depresji
Depresję leczy się za pomocą odpowiednio dobranej psychoterapii (najczęściej jest to terapia psychodynamiczna, poznawczo-behewioralna lub interpersonalna). Konieczna jest również terapia farmakologiczna zlecona przez lekarza psychiatrę polegająca na przyjmowaniu antydepresantów, leków hamujących wychwyt zwrotny m.in. serotoniny, noradrenaliny i dopaminy, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy stanu chorego.
Leczenie depresji tlenoterapią hiperbaryczną
Wspomagająco w leczeniu depresji działa również tlenoterapia hiperbaryczna, ponieważ w pozytywny sposób wpływa ona na układ nerwowy. Dzięki tlenoterapii hiperbarycznej organizm nasyca się tlenem, odbudowane zostają uszkodzone tkanki. Trzeba pamiętać, że tlen ma ogromne znaczenie podczas regeneracji organizmu. Dotlenione komórki pracują sprawniej, przepływ krwi do mózgu polepsza się. Przywrócone zostaje prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto, głęboko dotleniony organizm lepiej reaguje na przyjmowane leki.
Zabiegi w komorze hiperbarycznej wpływają korzystnie na wiele objawów towarzyszących depresji. Między innymi poprawia się jakość snu, tlenoterapia pozwala również zniwelować ból głowy, który często towarzyszy depresji. Zabiegi wpływają też pozytywnie na samopoczucie i ułatwiają często zaburzoną koncentrację. Poprawiają odporność, wspierając układ immunologiczny.
By osiągnąć zadawalające rezultaty, konieczne jest wykonanie minimum 10 zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej. Optymalna ilość zabiegów to 40.
Tlenoterapia jako uzupełnienie leczenia depresji
Tlenoterapia hiperbaryczna nie powinna być jedyną metodą leczenia depresji, jest jednak pożądanym uzupełnieniem, które wraz z psychoterapią i środkami farmakologicznymi przynosi pozytywne rezultaty. Jeśli towarzyszą Ci symptomy depresji, pamiętaj, by w pierwszej kolejności zasięgnąć porady lekarza psychiatry oraz umówić się na wizytę u psychoterapeuty.
Co nas wyróżnia
-
Cicha komora
W przeciwieństwie do większości gabinetów, sprzęt generujący hałas znajduje się w osobnym pomieszczeniu. Dzięki temu w komorze jest cicho,
a w czasie zabiegu można się zrelaksować, poczytać książkę lub posłuchać muzyki.
-
Lokal parterowy
Lokal znajduje się na parterze, dzięki czemu łatwo do nas dotrzeć także osobom starszym i z problemami związanymi z poruszaniem się.
-
Dogodna lokalizacja
Gabinet znajduje się przy węzłach komunikacyjnych, dzięki czemu można do nas łatwo i szybko dojechać
z różnych części Krakowa.
-
Karnety zniżkowe
Umożliwiamy zakup karnetów zniżkowych. Zdecydowanie się na większą ilość zabiegów, obniża cenę pojedynczej wizyty.
-
Darmowe napoje
Zabieg w komorze wzmaga pragnienie. Oferujemy Klientom darmowe napoje po zabiegu.
-
Czas pracy gabinetu
Elastyczne godziny pracy gabinetu ułatwiają dopasowanie pory zabiegu do indywidualnych potrzeb Klienta.
-
Przeszkolony personel
Wykwalifikowana kadra przeprowadzi Państwa przez cały proces zabiegu i odpowie na wszystkie pytania.
Z nami można czuć się w pełni bezpiecznie!
Skontaktuj się z nami
- Konfederacka 11, 30-306 Kraków
- +48 575 767 718
- Pn - Sobota 6:00 - 21:30